Kultura

Nagroda Bookera dla Richarda Flanagana. "To potężne pisarstwo"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 08:11
Australijski pisarz otrzymał to najbardziej prestiżowe, brytyjskie wyróżnienie literackie, za powieść "The Narrow Road to the Deep North".
Audio
  • W Londynie wręczono prestiżową doroczną nagrodę literacką Bookera/Relacja Grzegorza Drymera/IAR
Richard Flanagan
Richard FlanaganFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Inspiracją do powstania książki było doświadczenie ojca Flanagana jako jeńca wojennego. Richard Flanagan to trzeci w historii Australijczyk wyróżniony Nagrodą Bookera. Za zwycięstwo pisarz otrzyma 50 tysięcy funtów.
W tym roku rozszerzono zasięg przyznawania nagrody, poza krąg pisarzy z państw Wspólnoty Brytyjskiej i po raz pierwszy do Bookera wystartowali Amerykanie. Ale tradycjonaliści mogli odetchnąć z ulgą - nagrodę otrzymał Australijczyk.
- Po prostu nie można tej książki odłożyć. A kiedy się jednak odłoży, nie można jej tak od razu podjąć, wymierza tak mocny cios. To potężne pisarstwo – powiedział jeden z jurorów powieściopisarz AC Grayling.
Sam autor "The Narrow Road to the Deep North" przyznał, że to jego szósta książka. Pięć poprzednich wyrzucił do kosza, bo czuł, że nie może pisać o innych sprawach, zanim nie odda sprawiedliwości historii swego ojca, który zmarł w wieku 98 lat, w dniu kiedy jego syn skończył pisać powieść.
Archie Flanagan był więźniem numer 335 na budowie słynnej kolei birmańskiej, uwiecznionej ponad pół wieku temu w "Moście na rzece Kwai".
- Byli głodzeni, bici, pracowali poza granice wycieńczenia... - mówił Richard Flanagan.- Ojciec zawsze odpowiadał z poczuciem obowiązku na wszystkie moje pytania. Dał mi swobodę pisania książki, jaką chciałem napisać. I zaufał mi, że go nie zawiodę – dodał.
pp/IAR

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zaginiona księga mądrości Wschodu. "Turban mistrza Mansura"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 12:32
- Książka zaginęła i nie ma jej, więc trzeba ją zrekonstruować, trzeba pomóc tej wcielić się, ukazać się na papierze i przybliżyć czytelnikom. Pełniłem w tym procesie tylko rolę pośrednika - mówi w Jedynce dr Marek Kochan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wydać swoją pierwszą książkę?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 15:00
Żeby wydać swoją książkę wcale nie trzeba mieć znanego nazwiska ani układów. - Są wydawnictwa, które dysponują sztabem ludzi odpowiedzialnych za cały cykl produkcyjny: od momentu dostarczenia rękopisu aż do dystrybucji tytułu - mówi Anna Rucińska z wydawnictwa Czytelnik. - To oczywiście kosztuje. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy zmienić lektury szkolne? "Wiele z nich to świetne książki!"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 12:00
Kolejne dekady mijają, a w spisie lektur szkolnych wciąż te same pozycje. Choć od lat głośno jest o tym, by "coś zmienić", zmienia się niewiele. - Wiele z tych książek zapada młodym ludziom w pamięć, ma na ich późniejsze życie ogromny wpływ - mówi dr Agnieszka White, nauczycielka.
rozwiń zwiń